Nový Jičín se stal prvním městem v republice, které uspořádalo Školní fórum na středních školách. Fóra se konala 22. a 23. listopadu na Gymnáziu a Mendelově střední škole. Studenti ve skupinkách složených ze zástupců různých ročníků diskutovali o kvalitě života ve své škole i ve městě samotném. Následně se zástupcem vedení školy a vedení města rozebírali, nakolik jsou jejich návrhy reálné a hlasovali o tom, které jsou pro ně nejdůležitější. Oběma fóry studenty provázel předseda Národní sítě Zdravých měst Petr Hermann, který už řadu let pomáhá tuto aktivitu zavádět na základních školách po celé republice.
V první části věnované škole studenti v jednotlivých skupinách popsali, co na škole oceňují a následně, co by naopak chtěli změnit nebo zlepšit. Ve druhé části pak stejným procesem zhodnotili město. Návrhy na zlepšení byly posléze na základě hlasování seřazeny podle priority. „Studenti kladně vnímali například krásný a udržovaný historický vzhled centra města, kvalitní kulturní akce a program na náměstí, přírodu, cyklostezku Koleje a elektrobusy. Prostor ke zlepšení naopak viděli ve zvýšení bezpečnosti a mobiliáři v prostoru obou nádraží, rozšíření otevíracích hodin u veřejných WC, parku u České spořitelny. Uvítali by také rekonstrukci Hückelových vil či venkovního bazénu,“ popsala koordinátorka Zdravého města Lucie Hrdličková.
V Novém Jičíně se tak jako v jiných Zdravých městech v republice konají fóra pravidelně na základních školách, na úrovni středních škol to však byla celorepubliková novinka. „Pozitivně mě překvapilo především to, s jakým zápalem o škole i o městě studenti diskutovali a jak moc šli do hloubky. Myslím si, že byli zástupcům ředitele i nám, zástupcům města, naprosto rovnocennými partnery a přinesli nám několik zajímavých podnětů a taky trochu jiný úhel pohledu na město, který bychom neměli ignorovat,“ doplnil místostarosta Ondřej Syrovátka, který se školních fór účastnil za vedení města.
Návrhy studentů ohledně školy nyní projdou celoškolní anketou a podle možností budou následně realizovány. Návrhy týkající se města s největším počtem hlasů budou předloženy Radě města a ta zváží jejich realizaci. Na jednotlivých školách pak na dalším školním fóru, které se uskuteční za rok, dojde k vyhodnocení toho, co se od posledního fóra podařilo zrealizovat.