Kontakt

Školní fóra na středních školách 2023

V průběhu měsíců září a října se konala na novojičínském gymnáziu a na Mendelově střední škole školní fóra, jejichž cílem je učit studenty konstruktivní diskuzi, vyvolat v nich zájem o fungování školy i města, objasnit, co město ovlivnit může a co nikoli a společně hledat způsoby, jak zlepšit školní prostředí i život ve městě. První takové fórum se v našem městě uskutečnilo v roce 2021, čímž se Nový Jičín stal prvním městem v republice, kde se školní fórum pro středoškoláky uskutečnilo. Školní fóra probíhají v rámci Národní sítě Zdravých měst ČR.

Na setkání se sešli studenti, zástupci škol a zástupci vedení města společně s vedoucí odboru školství, kultury a sportu Oldřiškou Navrátilovou. „Na úvod vždy shrneme, co se od posledního setkání podařilo splnit a co nikoli. Studenti následně ve skupinkách diskutují o celkové spokojenosti nejen s navštěvovanou školou, ale také s fungováním města,“ popsal místostarosta Ondřej Syrovátka. Každá ze skupinek pak představila, co se jim na škole a městě líbí a následně navrhla, co by si přáli změnit k lepšímu. O svých návrzích následně hlasovali, aby vybrali, kterými tématy se škola a město budou dále zabývat. „Na podněty studentů ihned reagujeme a vysvětlujeme, co je možné realizovat a co není. Studenti například často požadovali úpravy autobusového nádraží, které je však v soukromých rukou a město má jen malé možnosti, jak na něm něco změnit,“ doplnil Syrovátka.

Během školních fór studenti kladně hodnotili širokou nabídku kulturních akcí, síť MHD, právě dokončující se stavbu skateparku, ale také brigádu Zelené město nebo komunikaci města s veřejností. Studenty naopak nejvíce trápí (ne)využití plochy před OC Tabačka nebo úprava parku za budovou České spořitelny. Také by uvítali více bezplatných parkovacích míst ve městě nebo pořízení „chytrých laviček“ a „městského mazlíčka“. Mezi studenty rovněž rezonovaly návrhy pro otevření take-out bistra a celkovou rekonstrukci venkovního bazénu.

„Tato setkání ukazují, jak je důležité sdílet názory i podněty mladých lidí. Přeci jen jak školu, tak město vidí svýma očima. Zároveň jim chceme ukázat, že zapojení se do dění, ať už ve škole nebo ve městě, může mít přínos i pro ně a mohou jej svými kroky ovlivnit,“ uvedl starosta města Stanislav Kopecký, který závěrem poděkoval za velmi konstruktivní diskuzi.

Návrhy studentů ohledně škol nyní projdou celoškolní anketou a podle možností budou následně realizovány. Návrhy týkající se města s největším počtem hlasů budou předloženy Radě města a ta zváží jejich realizaci. Na jednotlivých školách pak na dalším školním fóru dojde k vyhodnocení toho, co se od posledního fóra podařilo zrealizovat.

Děkujeme studentům za jejich podněty nejen ke zlepšení školy, ale také našeho města. Již teď se těšíme na další setkání!

Mendelova střední škola, Nový Jičín, p.o. – Školní fórum 2023

PořadíNámětyHlasy
1.Bezplatné parkování na celý den22
2.Využití prostoru u Tabačky i za vlakovým nádražím14
3.SMART lavičky7
4.Doplnit veřejné WC6
5.Renovace zvěrokruhu na Skalkách5
6. – 7.Doplnit hlídky u přechodů3
6. – 7.Více volnočasových aktivit3
8.Upravit trávník u Tabačky1

Gymnázium Nový Jičín, p.o.- Školní fórum 2023

PořadíNámětyHlasy
1.Využití plochy před OC Tabačka (např. Park)15
2. – 3.Městský mažlíček8
2. – 3.Take-out bistra (více bister)8
4.Renovace parku za Českou spořitelnou6
5.Zlepšení propagace kulturních akcí5
6. – 8.Oprava Suvorovovy ulice3
6. – 8.Rekonstrukce areálu venkovního bazénu3
6. – 8.Zvýšení počtu laviček ve městě1
9. – 10.Stop kruhovým objezdům0
9. – 10.Zlepšení veřejného WC0

Související odkazy

https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000039275/gymnaziste-resili-na-foru-dolni-branu-kulturu-i-skolniho-mazlicka

Zápisy ke stažení

Školní fóra na středních školách 2021

Nový Jičín se stal prvním městem v republice, které uspořádalo Školní fórum na středních školách. Fóra se konala 22. a 23. listopadu 2021 na Gymnáziu Mendelově střední škole. Studenti ve skupinkách složených ze zástupců různých ročníků diskutovali o kvalitě života ve své škole i ve městě samotném. Následně se zástupcem vedení školy a vedení města rozebírali, nakolik jsou jejich návrhy reálné a hlasovali o tom, které jsou pro ně nejdůležitější. Oběma fóry studenty provázel předseda Národní sítě Zdravých měst Petr Hermann, který už řadu let pomáhá tuto aktivitu zavádět na základních školách po celé republice.

V první části věnované škole studenti v jednotlivých skupinách popsali, co na škole oceňují a následně, co by naopak chtěli změnit nebo zlepšit. Ve druhé části pak stejným procesem zhodnotili město. Návrhy na zlepšení byly posléze na základě hlasování seřazeny podle priority. „Studenti kladně vnímali například krásný a udržovaný historický vzhled centra města, kvalitní kulturní akce a program na náměstí, přírodu, cyklostezku Koleje a elektrobusy. Prostor ke zlepšení naopak viděli ve zvýšení bezpečnosti a mobiliáři v prostoru obou nádraží, rozšíření otevíracích hodin u veřejných WC, parku u České spořitelny. Uvítali by také rekonstrukci Hückelových vil či venkovního bazénu,“ popsala koordinátorka Zdravého města Lucie Hrdličková.

V Novém Jičíně se tak jako v jiných Zdravých městech v republice konají fóra pravidelně na základních školách, na úrovni středních škol to však byla celorepubliková novinka. „Pozitivně mě překvapilo především to, s jakým zápalem o škole i o městě studenti diskutovali a jak moc šli do hloubky. Myslím si, že byli zástupcům ředitele i nám, zástupcům města, naprosto rovnocennými partnery a přinesli nám několik zajímavých podnětů a taky trochu jiný úhel pohledu na město, který bychom neměli ignorovat,“ doplnil místostarosta Ondřej Syrovátka, který se školních fór účastnil za vedení města.

Návrhy studentů ohledně školy nyní projdou celoškolní anketou a podle možností budou následně realizovány. Návrhy týkající se města s největším počtem hlasů budou předloženy Radě města a ta zváží jejich realizaci. Na jednotlivých školách pak na dalším školním fóru, které se uskuteční za rok, dojde k vyhodnocení toho, co se od posledního fóra podařilo zrealizovat.

Související odkazy

Zápisy ke stažení